Garaże blaszane na trwałe zapisały się w krajobrazie polskich miast i wsi. Tanie, wytrzymałe i funkcjonalne – to ich największe zalety. Do tego ich konstrukcja jest stosunkowo lekka, a sposób montażu pozwala na przenoszenie garażu w niemalże dowolne miejsce. Przy obecnej konkurencji na rynku w zakresie produkcji garaży blaszanych, producenci prześcigają się w różnych rozwiązaniach technicznych oraz konstrukcyjnych.
Zasadniczo w przypadku konstrukcji garaży blaszanych, konstruktora i wykonawcę ograniczają jedynie podstawowe normy budowlane, dotyczące konstrukcji stalowych oraz bezpieczeństwa. Niemniej jednak spotyka się garaże z dodatkową wiatą, doskonale sprawdzają się garaże podwójne, często również stosowane jako garaż oraz dodatkowy warsztat. Dużą popularnością cieszą się same zadaszenia. W tym wypadku wiata pozbawiona jest ścian, co ułatwia dostęp do niej, jednak powoduje, iż warunki atmosferyczne wpływają na samochód. Wiaty blaszane tego typu stosowane są częściej jako wiaty gospodarcze, do przechowywania materiałów lub sprzętu niewrażliwego na warunki atmosferyczne. Coraz częściej spotyka się również garaże blaszane, w których otwieralne są również ściany. Garaże takie łatwiej dostosować do przydomowych warsztatów, bowiem dostęp do narzędzi, stołów warsztatowych czy stanowisk jest wówczas znacznie większy.
Garaże blaszane mają liczne zalety. Lekka konstrukcja jest łatwa w montażu i dodatkowo nie wymaga skomplikowanego fundamentu. Dostępność różnego rodzaju blach jest szeroka, a ich zabezpieczenie antykorozyjne stosunkowo trwałe. Materiały pod blaszaki są stosunkowo tanie, a lekkość konstrukcji pozwala na demontaż i przemieszczenie blaszaka bez większych problemów.